Strona internetowa – mobilna czy responsywna?

Podziel się:   Facebook   Google+   Twitter   GG   E-mail  

Strona internetowa – mobilna czy responsywna?

Konieczność tworzenia użytecznych stron internetowych zgodnie z zasadami Responsive Web Design (RWD) nie powinna nikogo dziwić. Coraz większy ruch w sieci pochodzący z urządzeń mobilnych sprawia, że Google niejako wymusza na stronach internetowych bycia przyjaznymi dla smartfonów i tabletów.

Czym jest Responsive Web Design ?

RWD jest metodą projektowania stron internetowych, w ramach której wykorzystuje się style CSS oraz reguł Media Queries. Służą one do modyfikacji układu witryny, który dopasowuje się do środowiska, rozdzielczości, rozmiaru, a także orientacji ekranu. Oznacza to, że jedna i ta sama strona internetowa będzie odpowiednio wyświetlać się na każdym urządzeniu, jednocześnie posiadając ten sam adres URL, treść i kod HTML.

Co na to Google?

Wyszukiwarka rekomenduje realizację stron www optymalizowanych pod kątem mobilnych urządzeń na trzy różne sposoby. Należy do nich między innymi tytułowy Responsive Web Deisgn. Pozostałymi – obecnie coraz mniej popularnymi sposobami są: budowa witryny z dynamiczną obsługą urządzeń poprzez wdrożenie tego samego zestawu adresów URL. Zawartość na takich stronach modyfikowana jest zależnie od User Agenta. Innym, popularnym niegdyś sposobem, jest tworzenie dwóch oddzielnych wersji strony – jednej na desktop, drugiej na urządzenia mobilne.

Dlaczego warto tworzyć strony internetowe zgodnie z metodą RWD?

Przede wszystkim dlatego, że Google intensywnie premiuje takie witryny. Oznacza to, że tego typu strony internetowe mogą być lepiej i efektywniej pozycjonowane, a także bardziej przyjazne użytkownikom, co wpływa między innymi na zwiększanie poziomu konwersji.
Zaletami stron RWD jest automatyczne dostosowywanie UX strony internetowej do urządzenia, na którym jest ona przeglądana. W ten sposób możliwe jest zmaksymalizowanie pozytywnych doświadczeń użytkowników ze stroną www. Zarówno wdrażanie, jak i utrzymanie strony internetowej z RWD jest o wiele prostsze i tańsze. Zasoby strony internetowej pozostają takie same (nie dubluje się ich tak, jak ma to miejsce w przypadku tworzenia dwóch stron dla użytkowników mobilnych i desktopowych). W ten sposób możliwe jest oszczędzenie zasobów serwera.

Responsywna strona internetowa kontra optymalizacja SEO

Aspektów, które przemawiają za stosowaniem RWD na stronach internetowych, jest zdecydowanie więcej. Poza aspektami technicznymi związanymi z wdrażaniem, utrzymaniem oraz użytecznością dla użytkownika, warto zastanowić się nad kwestią związaną z pozycjonowaniem takiej witryny.

RWD to same zalety?

Podstawową zaletą stron internetowych projektowanych zgodnie z Responsive Web Designem jest łatwość optymalizacji. Jest ona przeprowadzana raz. Gdybyśmy stosowali dwie strony dla PC’tów i laptopów oraz urządzeń mobilnych, optymalizacja musiałaby być przeprowadzana dwukrotnie, co znacząco wpłynęłoby na budżet pozycjonowania oraz objętość działań pozycjonerów.
Kolejnym niewątpliwym plusem stron internetowych RWD jest zredukowanie prawdopodobieństwa zdublowania wewnętrznych treści na podstronach. Dublowanie contentu przyczynia się do obniżenia pozycji witryny internetowej w SERP (wynikach wyszukiwania wyszukiwarki).
Co więcej, jeden adres URL – którym posługuje się strona internetowa RWD, jest w stanie gromadzić wszystkie linki PageRank oraz inne wskaźniki popularności, co znacząco ułatwia pozycjonowanie witryny.

Minusy Responsive Web Design, czyli łyżka dziegciu w beczce miodu

Czy istnieją wady rozwiązania tworzenia responsywnych stron www? Podstawowe problemy wynikają z natury wyszukiwań mobilnych. Często użytkownicy smartfonów wpisują inne zapytania, przez co meta opisy i tytuły witryn, a także sama ich zawartość może nie być w pełni dostosowana do smartfonów i tabletów oraz realizowanych zapytań mobilnych użytkowników.

Chcesz zbudować stronę internetową zgodną z RWD?

Wybierz krakowskie studio tworzenia stron internetowych Hauerpower.
Zapraszamy Cię do skorzystania z naszych usług. Sprawdźo co potrafimy na naszej stronie internetowej – www.hauerpower.com.

Od wielu lat tworzymy użyteczne i funkcjonalne strony internetowej, a głównym naszym atutem są unikatowe i spersonalizowane projekty graficzne dopasowane do konkretnego odbiorcy i jego potrzeb.

Sprawdź nasze dotychczasowe realizacje i skontaktuj się z naszymi specjalistami.

Powiązane artykuły

Featuring Top 2/2 of Optymalizacja strony www

Kurs css

  • Kurs CSS dla niecierpliwych [cz 1/2]

    Co to jest CSS, po co go używać, jak go używać.. CSS - stylizowanie różnych elementów HTML, inaczej mówiąc: wizualizowanie/nadawanie odpowiedniego wyglądu strony www. Zaczynając kurs…

  • Kurs CSS dla niecierpliwych [cz 2/2]

    Kontynuacja przyspieszonego kursu dla niecierpliwych. Część 1/2 - Kurs CSS dla niecierpliwych 1/2 Zakładam, że znasz lub zapoznałeś/aś się już wstępnie z podstawami HTML, wiesz do czego…