[ssh] instalacja dysku 4k sector HDD

Podziel się:   Facebook   Google+   Twitter   GG   E-mail  

Sektor dysku twardego, czyli najmniejsza odczytywana w całości ilość informacji, do tej pory wynosił 512 bajtów (0.5kb). Stosunkowo niedawno wprowadzono nowy standard zapisu informacji na dysku – sektor 4096 (4kb), co było niezbędnym posunięciem z powodu ilości danych zapisywanych na nowoczesnych dyskach, liczonych terabajtach.

Pomimo wielu korzyści zwiększenia rozmiaru sektora na dysku (większa szybkość odczytu/zapisu danych, zmniejszenie błędów zapisu, lepsze zagospodarowanie przestrzeni) pojawiły się także problemy: jak sformatować dysk z sektorem 4k?

Podczas instalacji dysku 4k sector na serwerze dedykowanym (lub dowolnym komputerze z linuxem) “konwencjonalnymi metodami” (fdisk), możemy się niemiło rozczarować, kiedy nasz 3TB dysk po sformatowaniu będzie miał pojemność 2TB 😉 Albo 10x mniejszy rozmiar każdej partycji, w przypadku uruchomienia “fdisk” z wymuszeniem stosowania rozmiaru sektora 4k (fdisk -b 4096).
Powodem jest brak pełnego wsparcia dla sektorów 4k w linuxie.

Aby zainstalować dysk z sektorem 4k, musimy skorzystać z programu “parted” oraz typu partycji: gpt.

# parted /dev/sdb
# mklabel gpt
# unit GiB
# print
Model: ATA TOSHIBA DT01ACA3 (scsi)
Disk /dev/sdb: 2795GiB
Sector size (logical/physical): 512B/4096B
Partition Table: gpt

# mkpart primary 1 1400
# mkpart primary 1400 2795
# quit

Powyższe komendy utworzą 2 partycje typu gpt (rozszerzonej pojemności) na dysku: mniejwięcej po 1.5TB.

mklabel gpt” – zmiana typu partycji z domyślnego mcdoc na gpt. Przed tą zmianą, zostanie wyświetlony komunikat o wyczyszczeniu całego dysku, który trzeba zaakceptować.

unit GiB” – zmiana jednostki rozmiaru miejsca na dysku. Można również użyć “unit MiB”, wtedy po wyświetleniu informacji o dysku (print), zobaczymy ilość miejsca do zagospodarowania w MegaBajtach:
# Disk /dev/sdb: 2861588MiB

mkpart primary 1 1400” – utworzenie partycji typu “primary”, której początkiem jest pierwszy GiB a końcem 1400 GiB, aby utworzyć jedną partycje na dysku, możemy użyć polecenia:
# mkpart primary 1 2795

Koniec 😉 Sformatowany dysk będzie działał w tzw “stanie przejściowym” czyli logiczny rozmiar sektora będzie 512B, natomiast fizyczny 4096B. Więcej na ten temat można poczytać na stronie 7 załącznika (pdf).

Żródła:
http://storage.toshiba.eu/export/sites/toshiba-sdd/media/downloads/advanced_format/4KWhitePaper_TEG_po.pdf
http://askubuntu.com/questions/337693/how-to-format-a-4k-sector-hard-drive

Powiązane artykuły

Featuring Top 4/4 of Administracja serwerami

Kurs css

  • Kurs CSS dla niecierpliwych [cz 1/2]

    Co to jest CSS, po co go używać, jak go używać.. CSS - stylizowanie różnych elementów HTML, inaczej mówiąc: wizualizowanie/nadawanie odpowiedniego wyglądu strony www. Zaczynając kurs…

  • Kurs CSS dla niecierpliwych [cz 2/2]

    Kontynuacja przyspieszonego kursu dla niecierpliwych. Część 1/2 - Kurs CSS dla niecierpliwych 1/2 Zakładam, że znasz lub zapoznałeś/aś się już wstępnie z podstawami HTML, wiesz do czego…