Narzędzia dla webmastera to przydatne narzędzie do zarządzania stroną w wyszukiwarce Google. Lecz przede wszystkim jedyna możliwość na reakcję podczas ewentualnego filtra, bana lub innych nieprzyjemnych zdarzeniach.
Coś co zdecydowanie można pominąć w przypadku mniejszych stron, jest nie do przeskoczenia dla dużych serwisów czy portali i prędzej czy później zmusza do poświęcenia chwili czasu.
Jak wygląda procedura aktywacji swojej strony www w narzędziach dla webmastera Google?
1. Jeśli nie mamy konta Google, należy go utworzyć, korzystając z formularza : https://accounts.google.com/SignUp
2. Logujemy się na utworzone konto: https://accounts.google.com/ServiceLogin, w menu nawigacyjnym wybieramy “Usługi” a następnie przechodzimy do “Webmaster Tools”
3. Po otrzymaniu dostępu do narzędzi dla webmastera, pole adresowe w przeglądarce powinno mieć wartość podobną do: https://www.google.com/webmasters/tools/home?hl=pl&authuser=0, klikamy w czerwony przycisk “Dodaj witrynę” i uzupełniamy pole adresem dodawanej strony:
4. Przystępujemy do weryfikacji strony. Warto zajrzeć do zakładki “Metody alternatywne”, gdzie możemy pominąć zabawę w uploadowanie dodatkowych plików na serwer. Najciekawsza funkcja to niewątpliwie “Google Analytics”, która pozwala kilkoma kliknięciami dodać witrynę.
UWAGA! Jeśli mamy na stronie kod google analytics, witryna może pokazać się w narzędziach dla webmastera automatycznie, co zwolni nas z konieczności jej dodawania w formularzu.
UWAGA 2! Jeśli wybieramy tą opcję warto zwrócić szczególną uwagę na to, czy korzystamy z tego samego konta, z którego pobraliśmy kod statystyk analytics na stronę. Jeśli nie, Google może powiązać oba konta ze sobą!
5. Po skończonej procedurze dodawania strony, przechodzimy na stronę główną narzędzi dla webmastera: https://www.google.com/webmasters/tools/home?hl=pl, gdzie powinna się pojawić nowo dodana witryna. Po kliknięciu na jej nazwę przechodzimy do panelu witryny, gdzie mamy dostęp do zaawansowanych narzędzi webmasterskich.
UWAGI KOŃCOWE
W przeciągu kilku dni od dodania witryny, powinna się pojawić jej cała historia (wiadomości o naruszeniach, filtrach, nienaturalnych linkach..) oraz jej wszystkie dane (linki, statystyki)