NetBeans – prawdziwy “kombajn” dla webmastera

Podziel się:   Facebook   Google+   Twitter   GG   E-mail  

Jeśli szukasz darmowego, ale zaawansowanego edytora tekstowego do tworzenia stron www i nie tylko – masz 2 wyjścia: Eclipse lub NetBeans. W dalszej części artykułu będę próbował zachęcić do używania tego drugiego:

NetBeans IDE – darmowy program łączący wszystkie niezbędne funkcje potrzebne przy programowaniu czy tworzeniu stron www.

Info / Pobierz: https://netbeans.org/downloads/

Wybieramy wersję oprogramowania dostosowaną pod dany język programowania: Java, C++, PHP, lub wersja All zawierająca wtyczki do wszystkich języków.

Wartym odnotowania faktem jest, że program dostępny jest na wszystkie systemy operacyjne oraz posiada spolszczenie!

W tym artykule zajmę się jednym z zastosowań tego programu: tworzenie stron www.

NetBeans został przeze mnie nazwany “kombajnem” ponieważ jako nieliczny program pozwala na integrację wszystkich języków webowych: PHP, .NET, HTML, CSS, JavaScript. Nie trzeba otwierać osobnego edytora do PHP, osobnego do plików CSS a jeszcze innego do JS. Dodatkowo zawiera synchronizację FTP, dzięki czemu np. po zapisaniu pliku, automatycznie wyśle się on w odpowiednie miejsce na FTP.

NetBeans – edytor php

Prawdziwe “piękno” odkrywa się podczas pracy z tym programem, kolorowanie składni każdego języka czy skróty klawiszowe są już “standardem” ale to co wyróżnia NetBeans-a od np. Eclipse, to okno podpowiedzi połączone z indeksem danego języka, przykładowo chcemy wywołać funkcję: file_get_contents w PHP, wystarczy wpisać jej początek: “file” a edytor sam podpowie nam co możemy napisać dalej oraz od razu wyświetli specyfikację tej funkcji z php.net:

Pisanie CSS odkrywane na nowo

Obsługa CSS3 wraz z informacją o kompatybilności z przeglądarkami – z pewnością przydatne narzędzie:

Zarządzanie projektem? nie ma problemu

Obsługa framework-ów : Zend, Symfony.. tworzenie drzewka plików projektu, łączenie plików php na podstawie funkcji czy integracja html z css to prawdziwe “rodzynki” tego typu edytorów. Projekty posiadające setki, jeśli nie tysiące klas php, nie stanowią już żadnych problemów, prosty skrót klawiszowy:

Ctril + lewy przycisk myszy
na danej nazwie

a natychmiastowo otwierany jest plik zawierający definicję danej klasy. Edytor oczywiście scrooluje nam dany plik i podkreśla interesujący fragment kodu – bajka 😉

Raz na zawsze można zapomnieć o przeszukiwaniu kilkunastu plików CSS w poszukiwaniu danej klasy..

Wady

Chyba jedyną rzucająca się w oczy wadą jest długie uruchamianie się programu… Przy chęci szybkiej edycji pliku bezpośrednio z programu FTP ten program na pewno się nie sprawdzi.

Powiązane artykuły

Featuring Top 1/1 of Edytory tekstowe

Kurs css

  • Kurs CSS dla niecierpliwych [cz 1/2]

    Co to jest CSS, po co go używać, jak go używać.. CSS - stylizowanie różnych elementów HTML, inaczej mówiąc: wizualizowanie/nadawanie odpowiedniego wyglądu strony www. Zaczynając kurs…

  • Kurs CSS dla niecierpliwych [cz 2/2]

    Kontynuacja przyspieszonego kursu dla niecierpliwych. Część 1/2 - Kurs CSS dla niecierpliwych 1/2 Zakładam, że znasz lub zapoznałeś/aś się już wstępnie z podstawami HTML, wiesz do czego…